DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vznik obce

Osadu založil v roku 1358 na území Ľupčianskeho panstva dedičný richtár Petrík z Predajnej a viac ako sto rokov niesla v názve jeho meno. Obyvateľstvo sa tak ako v okolitých obciach zaoberalo poľnohospodárstvom, chovom dobytka, furmančením pre erárne železohutnícke podniky.

V 18. - 20. storočí patrila Dolná Lehota medzi tzv. čipkárske obce. Podomoví obchodníci s čipkami, hrnčiarskym, hrebeňiarskym tovarom, modrotlačou a nožmi boli známi nielen v Uhorsku, ale aj na Balkáne. K ťažbe nerastov sa obyvatelia vrátili v 19. storočí, zlato a striebro však nahradila antimonová ruda spracovávaná vo Vajskovej.


Dolná Lehota použila pre svoj erb historickú predlohu z obecnej pečate datovanej rokom 1706. Je na nej v heraldike oblúbený a častý výjav - svätý Juraj zabíjajúci kopijou draka. Kult tohto svätca sa šíril najmä v 14. storočí a stal sa patrónom viacerých miest a dedín.        

Heraldický popis erbu:
   V modrom štíte na vľavo otočenom striebornom zlatohrivom zlatosedlanom koni sediaci strieborný rytier s červeným trojitým chocholom na prilbe, zlatou, striebrohrotou kopijou, zabíjajuci červeného draka so zlatou zbrojou.

Vývoj názvu obce:
 
Dolná Lehota skôr Dolná Lehôtka (v nemčine Peterslehotta; v maďarčine Alsószabadi )
 
1424 Petwrlehota
1455 Lehota Petri
1464 Petrik Lehathaya
1528 Inferior Lehotha
1536 Lehotka
do roku 1907 Alsólehota

Historické udalosti

1944 - Slovenské národné povstanie
Po ústupe povstalcov do hôr obyvatelia Dolnej Lehoty zásobovali najmä potravinami príslušníkov 2. Cs. paradesantnej brigády, ktorá operovala v priestoroch Predajná - Mýto pod Dumbierom. 30. 11. 1944 fašistické jednotky prepadli v Krpačove štáb 2. cs. paradesantnej brigády. V boji padlo niekolko partizánov pluku mjr. Surkova. Obec bola oslobodená 21. 3.1945.


1956 - Lavina
Vajskovská dolina je spočiatku úzka a zalesnená, jej dnom vedie lesná asfaltka a zároveň zelená turistická trasa. Už po dvoch kilometrech (na Dvoch vodách) sa ponúka prvá odbočka do Kulichovej doliny k mohyle, ktorá pripomína pamiatku obetí lavíny.

V roku 1956 tu spadla nečakane obrovská lavína, ktorá zasypala pracujúcich lesných robotníkov. Záchranné práce prebiehali vzhľadom k vtedajším technickým možnostiam pomaly a komplikovane, 16 ľudí uveznených pod snehom neprežilo. Táto tragédia dodnes patrí k najväčším svojho druhu v slovenských horách.

Fotografie z miesta katastrofy - rok 1956         1 2 3   4


2006 - 8. marec - Prezident SR si uctil obete lavínového nešťastia

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič navštívil obec Dolná Lehota, kde ho privítal starosta obce Štefan Bella a generálny riaditeľ podniku Lesy Slovenskej republiky Igor Olajec. Spoločne potom odišli do Kulichovej doliny, kde sa konal pietny akt pre Mohyle pripomínajúcej obete tragického lavínového nešťastia z roku 1956, pri ktorom zahynulo šestnásť lesných robotníkov. Prezident Ivan Gašparovič položil veniec pri pamätníku obetiam nešťastia a odhalil pamätnú tabuľu. V príhovore apeloval na potrebu solidarity, kedy „by sme nemali zabúdať ani po päťdesiatich rokoch na tých, ktorí tragicky zahynuli pri práci“. V prenesenom časovom oblúku pripomenul nevyhnutnosť pocitu spolupatričnosti voči všetkým, ktorých postihne nešťastie osudu. Prezident Ivan Gašparovič sa pozhováral aj s príbuznými obetí a so záchranármi. Po skončení pietneho aktu odišiel prezident Slovenskej republiky so sprievodom na Lúky Črmné, kde si pozrel praktické ukážky lavínovej záchrany osôb.

Fotografie pozri TU
Video
          Prijatie prezidenta v Dolnej Lehote           Kulichova dolina - 1.časť             Kulichova dolina - 2.časť                Kulichova dolina - 3.časť                 Kulichova dolina - 4.časť                  Horská služba - 1.časť              Horská služba - 2.časťAsentírka brancov pod vedením pána ŠalkovskéhoPamiatky
- kostol sv. Jána Krstiteľa z r. 1914 – nástenné malby od J. Hanulu
- evanjelická zvonica z roku 1818
- pamätník baníkov „Svätá Barborka“
- partizánska nemocnica


Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek